Dirah Akademisi Türkiye Vedik Astroloji Ögretmeni

ASTROLOJI’DE YOGALAR

Turkey.gif (31444 bytes)

ASAGIDAKI DERSIN METNI, POSTAYLA “UYGULAMALI VEDIK ASTROLOJI” KURSUNDAN ALINMISTIR. BU KURSTA KENDI DOGUM HARITANIZA DAYANARAK VEDIK ASTROLOJI ÖGRENECEKSINIZ.

Kurs hakkinda bilgi edinmek için burayi tiklayin
Uygulamali Vedik Astroloji kursu hakkinda bilgi almak için burayi tiklayin.

Dirah Academy Turkey covers the Turkish language area. 
Türkçe konusulan bir bölgede yasiyorsaniz,kurs hakkinda bilgi almak için burayi tiklayin
If you live outside this area click for course information.

Burada örnek olarak incelenen Gandhi ve Kennedy'nin haritalari , metnin sonunda gösterilmistir.

9. ASTROLOJI’DE YOGALAR

 Hint astrolojisinin benzersiz özelliklerinden birisi yogalardir. Yogalar belli bir sonucu gösteren gezegen pozisyonlaridir. Zaten daha önce bir tanesinden yani Raja yoga’dan söz etmistik.

Bu konuya 8. Nolu semada deginilmisti. Bu basit bir yogadir. Bir gezegen ve bu gezegenin yönettigi evlerden olusur. Bu tarz binlerce yoga mevcuttur. Hindistan’da bir astrolog, tüm bu yogalari ezbere bilmek zorundadir. Bu nedenle de iyi bir astrologun çok iyi bir hafizaya sahip olmasi gerektigi söylenir. Bu bölümde bazi yogalara deginecegiz. Bir dogum haritasinda bir yoganin varligini arastirmak, astrolog için haritayi yorumlamada yeni bakis açilari saglar. Asagida anlatildigi biçimde, bir haritada yoganin olup olmadigina bakarak, o harita hakkinda çabucak bilgi edinebilirsiniz.

9.1. PANCHA MAHAPURUSHA YOGA’LARI

Pancha mahapurusha yoga’lar, bir haritada bulunmasi kolay olan yogalardir.Bu grup yogalarin analizine baslarken, Yükselen ve Ay’in pozisyonlarina dikkat ederiz.

Hint astrolojisinde Ay çok önemli bir gezegendir ve bu nedenle Ay’in bulundugu burcu alternatif Yükselen burç olarak kullanabiliriz. Bu nedenle bir yoga olup olmadigina bakarken, Yükselen’den bakabilecegimiz gibi, Ay’i baslangiç noktasi olarak da alabiliriz.

Örnegin, eger bir gezegenin kendra evde yerleserek yoga yaptigini düsünürsek, bu kendra ev, Yükselen burçtan ya da Ay’in bulundugu burçtan itibaren hesaplanabilir.

Örnek:Diyelim ki Ay besinci evde yerlesmis konumda. Yükselen burca göre hesaplandiginda kendra evler, 1. 4. 7. ve 10. evlerdir. Bu Örnekte ise Ay’a göre kendra evler, besinci,( Ay’a göre birinci ev), sekizinci,(Ay’a göre dördüncü ev), onbirinci(Ay’a göre yedinci ev) ve ikinci(Ay’a göre onuncu ev) evlerdir. 

Simdi yogalara ve onlarin sonuçlarina bakalim: 

1)      Ruchaka yoga :Mars kendi burcunda ya da yüceldigi burçta ve kendra evde- cesur, saldirgan, muzaffer.

2)      Bhadra yoga : Merkür kendi burcunda ya da yüceldigi burçta ve kendra evde – entellektüel, egitimli ve zengin.

3)      Hamsa yoga : Jüpiter kendi burcunda  ya da yüceldigi burçta ve kendra evde – dindar, çok sansli

4)      Malavaya yoga : Venüs kendi burcunda ya da yüceldigi burçta ve kendra evde – zengin, hayati seven, hosgörülü, iyi evlilik ve yüksek bir adalet duygusu

5)      Shasya yoga : Satürn kendi burcunda ya da yüceldigi burçta ve köse evde – güçlü, kati, otoriter bir pozisyon 

Kisaca, pancha mahapurusha yoga’da gezegenin karakteristik özelliklerinin alti çizilmektedir.

Ruchaka yoga’ya Örnek : Adolf Hitler’in Mars’i Koç’tadir ve yedinci evdedir. Mars kendi burcunda, (ve ayni zamanda multrikon burçta) ve köse evdedir (yedinci. ev).

Hitler’in ruchaka yoga’sini nasil kullandigi çok açiktir. Bu yoganin bu sekilde kullanilmamasi gerekir. Birçok sporcunun haritasinda ruchaka yoga bulunur.

Bhadra yoga, kisiyi ticarette ve iletisimde basarili kilar.

Hamsa yoga, iyi egitimli, dindar ya da hayatta çok sansli olan kisilerin haritalarinda bulunur.

Malavaya yoga’yi ise zenginlerin ya da güzellik kraliçelerinin haritalarinda görmeyi bekleriz. John F. Kennedy’nin haritasinda malavaya yoga bulunmaktadir. Bu haritada, Venüs kendi burcunda ve dokuzuncu evde (Ay’a göre kendra (köse) ev) dir. Bu pozisyon haritada , büyük zenginlik, ve bir çok güzel kadinla tanisarak, cinsel mutluluk getirmistir. Fakat, bu yogayi ayni zamanda bariscil Gandhi’nin haritasinda da görmekteyiz. Bu haritada ise, Venüs birinci evde ve multrikon burçtadir. Her iki örnekte de, Venüs’ün tasidigi özellikleri ( huzur, cinsel zevkler, zenginlik) görmekteyiz, ama haritanin geri kalanina göre malavaya yoga kendini farkli sekillerde ortaya koymustur.

Shasya yoga ise bir yönetici ya da politikaci haritasina uygundur.

Sunu unutmayalim ki, pancha mahapurusha yoga’lar halkin yarisinin haritasinda bulunmaktadir ama tabii ki herkes ünlü degildir. Sadece böyle bir yoganin bulunmasi kisiyi ünlü yapmaz. Haritadaki diger açilar da bu yogayi mutlaka desteklemelidir. 

9.2. PARIVARTANA YOGA

Parivartana yoga A gezegeninin B gezegeninin burcunda ve yine B gezegeninin de A gezegeninin burcunda yer aldigi konumlarda olusur.

Örnegin, eger Mars Boga’da ve Venüs’de Koç’taysa, Mars Venüs’ün burcunda, Venüs’de Mars’in burcundadir. Bati (horary) astrolojisinde bu olaya karsilikli etkilesim adi verilmektedir. Eger haritanizda böyle bir konum varsa, bu küçük dalga isaretiyle ( diger gezegenle karsilikli agirlama) gösterilir. Kullandigimiz bilgisayar programinin verdigi raporlarda bu konum olumlu olarak gösterilse de, konum her zaman böyle degildir. Iki gezegenin birbiri üzerindeki etkisini, birlesime benzetebiliriz. Bu konumun olumlu olup olmamasi, her iki gezegenin özelliklerine, ve özellikle de yönettikleri evlere baglidir. Üç çesit parivartana yoga bulunmaktadir. 

6)      Dainya yoga : Bu yoga, yogayi olusturan gezegenlerden bir tanesinin alti, sekiz ya da onikinci evi yönettigi konumda olusur. Bu evler dusthana evlerdir ve genellikle olumsuz etkilere sahiptirler. 

Bir çok konumda, alti, sekiz ve onikinci evin yöneticisi, baska bir gezegenin olumlu etkisiyle güçlenir.

Yine de bu yogada yer alan diger gezegen zarar görür.

Örnek: Yükselenin Yay oldugu, Ay’in sekizinci evi yönettigi ve Günes’inde dokuzuncu evi yönettigi bir harita düsünelim. Eger Ay Aslan’da ve Günes’de Yengeç’teyse, dainya parivartana yoga olusur. Bu konumda, Günes zarar görecektir çünkü sekizinci evin zor enerjileriyle savasmak zorundadir. Ama diger yandan Ay, dokuzuncu evin olumlu enerjilerinden yararlanir. 

Sekizinci evin yöneticisinin olumlu etkilendigi bir konumda mümkün alabilecek bir yorum: Belki, bu kisi babasindan (dokuzuncu ev) bir mirasa (sekizinci ev) konabilir ya da psikoloji (sekizici ev) ögretmeni (dokuzuncu ev) olabilir.  

Dokuzuncu evin yöneticisinin olumsuz etkilendigi bir konumda ihtimal bir yorum: Belki bu kisinin babasi (dokuzuncu ev), bir çok problemi gösteren sekizinci. evin yöneticisi tarafindan etkilendiginden çesitli problemlerle dolu bir hayat sürmüs olabilir. Üstelik, kisinin sansi, zenginligi de (dokuzuncu evin lordu) (sekizinci evin lordunun etkileri yüzünden) lekelenecektir.

7)      Kahala yoga : Bu yoga, yogayi olusturan gezegenlerden bir tanesinin üçüncü evi yönettigi konumlarda olusur. Diger gezegenin de alti, sekiz, onikinci evlerin yöneticisi olmamasi gerekir. (Öbür türlü bu yoga dainya yoga haline gelir.) Üçüncü ev güç ve enerji evidir. Kahala yoga kisinin kosullarini iyilestirmek için çok fazla enerji ve güç harcayacagi anlamina gelebilir.

Örnek : Yükselenin Boga’da oldugu ve Ay’in üçüncü evi yönettigi ve Satürn’ün de dokuzuncu ve onuncu evi yönettigi bir harita düsünelim. Ay’in Oglak’da, Satürn’ün de Yengeç’te oldugunu varsayalim. Bu konumda kahala yoga olusur. Bu kisi, is hayatina (onuncu ev) ve ufkunu genisletmeye (dokuzuncu ev) çok fazla enerji (üçüncü ev) sarfedecektir.

8)      Maha yoga : birinci, ikinci, dördüncü, besinci, yedinci, dokuzuncu, onuncu ve onbirinci,evlerin yöneticileri arasinda parivartana yoga oldugunda buna maha yoga adi verilir. Ücüncü, altinci, sekizinci, onikinci evler bu yogaya dahil edilmez çünkü bu konumda ya dainya ya da kahala yoga olusmus olur. Bu yoga içerdigi gezegenleri zenginlestirir. 

9.3 SCISSORS YOGA (KARTARI YOGA) 

Bu grup yogalar gezegenlerin belirli bir evin ya da belirli bir gezegenin etrafinda toplanmasiyla olusurlar. En çok görülen scissors yoga, iki benefik ya da malefik gezegenin diger bir gezegeni ya da evi kusattigi konumlarda olusur.

Scissors yoga, Kartari yoga olarak da adlandirilir. Kartari scissors yani makas demektir.

Örnek: Venüs’ün Boga’da, Satürn’ün (malefik) Koç’ta ve Mars’in (malefik) da Ikizler’de oldugunu varsayalim. Iki malefik Venüs’ü kusatmistir. Bu nedenle, Venüs rahat hareket edemeyecektir. Bati Horary astrolojisinde, kusatma altinda terimi bir gezegen iki malefikle çevrelendiginde kullanilir. Hint astrolojisinde kusatma terimi hem negatif anlamda, hem de pozitif anlamda kullanilmaktadir.

9)      Bir gezegenin ya da evin malefiklerle kusatilmasina papa kartari yoga adini vermekteyiz.

10)  Bir gezegenin ya da evin benefiklerle kusatilmasina ise shubha kartari yoga adini vermekteyiz.

Örnek : Eger Venüs Boga’da, Jüpiter ( benefik) Koç’ta ve Ay’da (benefik) Ikizler’deyse, Venüs son derece iyi sekilde çalisacaktir. Bu shubha kartari yoga’dir.

Bir ev orada gezegen olmasa da kusatilabilir.

Örnek: Mars dördüncü evde, besinci ev bos ve Satürn’de altinci evde. Bu konum çocuklarla ilgili sakatliklar getirebilir, çünkü iki malefik besinci evi kusatmistir. Bu konumda besinci ev papa kartari yogayla kusatilmistir.

Fakat, Venüs’ün dördüncü evde ve Jüpiter’in altinci evde oldugu konumda, besinci evle ilgili her konu olumlu etkilenecektir. Bu konumda besinci ev shubha kartari yoga’yla güçlenmistir.

Gezegenler scissors- makas yogasi olusturabilirler fakat ay dügümleri Rahu ve Ketu, bu yogayi olusturamaz.

Bu tür scissors yoga çok bulumur. Birinci ev kusatildigi konumlar büyük önem arzeder. Çünkü birinci ev çok önemlidir. Birinci ev haritanin minyatürü olarak da adlandirilabilir. 

Gandhi’nin haritasinda birinci evin Günes (onikinci evde malefik) ve Satürn (ikinci evde malefik) tarafindan kusatildigini görüyoruz. Bu papa kartari yoga, hayatinda bir çok probleme neden olmustur. 

AY’IN SCISSORS (MAKAS) YOGALARI

 Özellikle ve Günes ve Ay’a uygulanan bazi scissors – makas yogalar bulunmaktadir.

11)  Sunapha yoga : Ay’a göre hesaplanan (Günes’in disindaki) ikinci evdeki gezegenlerzenginlik, finansal faydalar. Bu yoganin etkisi benefiklerin Ay’a göre hesaplanan ikinci evde oldugu konumlarda daha da artar. Eger Ay’a göre hesaplanan ikinci evde malefik ya da malefikler varsa, bu etki sinirlanir ya da tamamen etkisiz hale gelir.

12)  Anapha yoga : Ay’a göre hesaplanan onikinci evde bulunan (Günes’in disindaki) gezegenler – dindarlik. Bu etki Ay’a göre hesaplanan onikinci evde benefikler varsa artar ama eger malefikler varsa bu etki sinirlidir ya da tamamen gücünü kaybeder. Kennedy’nin haritasinda, Satürn onbirinci evdedir ki burasi Ay’a göre onikinci evdir. Kennedy özellikle çok dindar biri olarak taninmazdi.

13)  Durudhura yoga : Ay’a göre hesaplanan onikinci ve ikincievde bulunan (Günes disindaki) gezegenler – yüksek ve zengin bir ahlak. (özellikle eger benefik gezegenleri içeriyorsa)

14)  Kemadruma yoga : Ay’a göre hesaplanan onikinci ve ikinci evde gezegen bulunmamasi konumu. Diger gezegenler Ay’in fonksiyonunu desteklemiyor demektir. Bu kisi kendini yalniz hisseder ve oldukça zor bir hayat sürer. Bu zor yoganin nötralize edilebilecegi bir çok yol vardir. Örnegin, eger Ay kendra ya da trikon bir evdeyse ve baska bir gezegenle birlesiyorsa veya Jüpiter tarafindan açisi varsa, bu yoga büyük ölçüde nötralize olur.

Gandhi’nin horoskobunda Kemadruma yogasi vardi, çünkü Ay’a göre hesaplanan onikinci ve ikinci evinde herhangi bir gezegen bulunmuyordu. Buna ragmen, Ay’i bir kendra ev olan onuncu evdeydi. Bu konum Kemadruma yogayi büyük ölçüde nötralize eder. 

GÜNES’IN SCISSORS- (MAKAS) YOGALARI 

Simdi Günes’in scissors- makas yogalarina deginecegiz. Günes’e göre hesaplanan ikinci ve onikinci evdeki gezegenler Günes’i güçlendirir. (dogal olarak kendi özelliklerine göre.) 

15)  Veshi yoga : Günes’e göre ikinci evde bulunan bir gezegen (Ay’in disinda) veshi yoga olusturur. Bu yoga benefiklerle birlikte olustugunda zenginlik ve statü getirir. Ama eger malefiklerle olusmussa her türlü soruna yol açabilir.

16)  Voshi yoga : Bu yoga bir gezegenin Günes’e göre hesaplanan onikinci evde (Ay’in disinda) bulunmasiyla olusur. Bu yoga eger benefiklerle birlikte olusuyorsa, zeka ve ruhsal gelisim saglar. Ama Günes’e göre hesaplanan onikinci evde bir malefik’in bulunmasi bize bir çok problem getirir.

Kennedy’nin Günes’e göre hesaplanan onikinci evinde hem bir malefik hem de bir benefik gezegen bulunmaktaydi. Kennedy zekiydi (Merkür’ün etkisi) ama suikaste kurban gitmesinde Günes’e göre onikinci evinde bulunan ve normalde de sekizinci evde (multrikon ev) yer alan güçlü malefik Mars’in etkisi bulunmaktaydi. Yine bu Mars ona cinsel cazibesini vermisti. Çünkü sekizinci ev ölümü ve ayni zamanda cinsel karizmayi da temsil eder. Bu evde bulunan güçlü bir Mars (güçlü bir malefik olarak) vahsi bir

ölüme neden olabilecegi gibi çok fazla cinsel çekicilik de getirir. Voshi yoga bu etkileri artirir.

17)  Ubhayachari yoga :Günes’e göre hesaplanan onikinci ve ikinci evde (Ay’in disinda) gezegenlerin bulunmasidir. Eger sadece benefiklerle yapilmissa, bir çok alanda büyük sans getirir.) Ama malefikler soruna neden olur.

Aslinda bir kisinin hem Veshi hem de Voshi yogasi varsa, Ubbayachari yogasi var demektir.

Dogal olarak Günes’e göre hesaplanan onikinci ve ikinci evde gezegen bulunmamasi konumunda da bir yoga olusmasini beklemek mantikli olurdu. Fakat konum böyle degildir. Günes kendi basina güçlü bir gezegendir ve diger gezegenlerin destegi olmadan da tek basina da fonksiyonlarini yerine getirebilir. Yakininda bir benefigin bulunmasi tercih edilir, ancak bu gerekli degildir.

Yukarda bahsedilen yogalarin birçogu herkesin haritasinda görülebilir. Bu kadar sik göründükleri ve bir sürü anlama gelebilecekken sadece kiymetli sonuçlara sebep olduklari için zaten yoga olmuslardir. 

9.4. ÇESITLI YOGALAR 

Binlerce yoganin oldugunu daha önce de belirtmistim. Asagidaki listede özellikle önem tasiyan yogalar bulunmaktadir. Bu listenin çok sinirli bir seçim oldugui dikkate alinmalidir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isteyenler için, okunmasi gereken kitap listesini önerecegim. “Astrolojide Yoga’lar” “Yoga’s in Astrology”kitabi – K. S. Charak tarafindan yazilmistir.- özellikle yogalarin oldukça iyi yapilmis tanimlarini içerir. Hart deFouw tarafindan yazilmis kitap da bu konuya oldukça önem vermistir.

18)  Raja yoga : Kendra ve trikon evin yöneticileri birlesim halinde, karsilikli açi içerisinde ya da etkilesimde oldugunda meydana gelir. Bu iyi sansin (trikon ev) ve aksiyonun (kendra ev) birlesimidir ve mutlaka yararlanilmalidir. Raja yoganin bir gezegenle olusabilecegi gibi, ayni zamanda iki gezegenle de olusabilecegini belirtmek isterim.

Örnek : Koç’un yükseldigi, Ay’in dördüncü evi ve Günes’in besinci evi yönettigi durumu düsünelim. Eger Günes ve Ay harita da birlesiyorsa, Koç yükselene göre bu iki gezgen Raja yoga olusturur. Bu konumda, Ay kendra evin (dördüncü ev) ve Günes’te trikon evin (besinci ev) yöneticisidir.

19)  Adhi yoga : Ay’a göre hesaplanan altinci, yedinci ve sekizinci ev de en az bir ama tercihen daha fazla benefik gezegenin olmasi konumudur. – Liderlik-

Açiklama : Altinci ve/veya sekizinci evdeki benefikler yedinci evi destekler (scissors (makas) yogayi hatirlayin.) Tabii ki yedinci evde bulunan bir benefik bu evin daha iyi çalismasini saglar. Fakat yedinci ev yükselenin tam karsisidir. Bu nedenle, yükselenin islevini görmesinde de etkisi vardir. Yedinci eve yerlesen bir gezegen birinci eve de açi yapar. Güçlü bir yedinci evin güçlü bir birinci eve sebep olmasi bu yüzdendir.

Birinci evin kendisi için oldugu kadar, haritanin tamaminin kisa bir özeti oldugu için de güçlü bir birinci ev olmasi büyük önem tasir. Dolayisiyla Adhi yoga güçlü bir birinci ev saglayarak, olumlu sonuçlara sebep olur.

Benzer sekilde, Ay’a göre hesaplanan Adhi yoga da  Ay’in iyi islev görmesini saglar. Hint astrolojisinde Ay en önemli gezegendir. Bu nedenle Ay’in iyi islev görmesi çok önemlidir. 

20)  Amala yoga : Yükselenden ya da Ay’dan hesaplanan onuncu eve düsen bir benefik gezegenin bulunmasi konumudur. – sosyal alanda kariyer ve tüm insanlik için iyiliksever ve yardimseverlik- 

Eger malefik bir gezegen bu konumdaysa, harita sahibi için olumlu olabilir. (Açiklama : upaçaya evlerde malefiklerin olmasi iyidir ve onuncu ev de upaçaya bir evdir.) Fakat, baskalarinin aleyhine olacak sekilde yüksek mevkilere sahip olmak anlamina da gelebilir. En azindan, kisi sosyal basariya gidecek yolu kendisi belirleyemeyecektir.

Gandhi’nin haritasinda hem yükselene göre (Ay onuncu evde) hem de Ay’a göre (Ay’a göre hesaplanan onuncu evde Jüpiter var) amala yoga bulunmaktadir.

21)  Ashubha mala yoga : Tüm benefiklerin altinci, sekizinci ve onikinci evde bulunmasi konumudur. – benefikler güçlerini kaybederler : sanssizlik ve zor bir hayat.

22)  Budhatiya yoga :Günes ve Merkür birlesim halinde ve birinci, yedinci, besinci veya onbirinci evdedir.- Entellektüel. Goethe’nin haritasindan bu yoga mevcuttur.

Açiklama : Hint astrolojisinde birinci ev çok önemlidir. Ve yine Günes ve Merkür yedinci evdeyken birinci eve açi yaparlar. Zeka besinci eve ait bir degerdir.

Günes ve Merkür’ün entellektüel birlesimi zeka için olumludur. Günes ve Merkür onbirinci evdeyken besinci eve açi yaparlar. Eger Merkür yanik konumdaysa, yine budhatiya yoga mevcuttur, fakat kisi toplumu iyi düsünceleri hakkinda ikna etmede zorluk yasayacaktir. Budhatiya yoga kendini gösterir ama ancak toplumsal bazda büyük zorluklar yasadiktan sonra.

23)  Chandra Mangala yoga : Ay ve Mars’in birlesmesi ya da birbirine karsit durmasi sonucu olusur. – (kadinlar yoluyla elde edilen) zenginlik, genelde kötü yoldan, ahlaksizca elde edilen. Ayni zamanda anneyle problemlere de sebep olur. Chandra Hintçe Ay ve Mangala da Mars anlamina gelmektedir.

24)  Charussagara yoga : Gezegenlerin bütün köse evlerde yerlesmesiyle olusur. – iyi bir ün ve servet (eger benefikler varsa daha da iyi). Köse evler haritanin temel taslaridir. Buralara yerlesen gezegenler çok iyi islev görürler. Tüm köse evlere yerlesen gezegenler enerjilerini güçlü bir sekilde gösterirler ve bu konum çogunlukla olumlu sonuçlar dogurur. (özellikle dogal ya da geçici benefikleri içeriyorsa)

25)  Srik yoga : Bu yoga sadece dogal benefiklerin köse evlere yerlesmesi konumunda olusur. –huzur, iyi sans, bolluk.

Açiklama : Srik yoganin oldugu durumlarda dogal benefikler kisinin yasaminda çok etkili olurlar, bu da tabii ki olumlu bir konumdur. 

26)  Sarpa yoga : Köse evlerde sadece malefiklerin olmasi konumudur. – sanssizlik, zor bir hayat.

27)  Gaja Kesari yoga :Jüpiter’in Ay’a göre hesaplanan birinci, dördüncü, yedinci veya onuncu evde olmasi konumudur. – iyi sans, zeka ve yüksek ahlak. Bu yoga da Jüpiter Ay’a göre hesaplanan köse evlere düstügünden, benefik enerjilerini rahatça ortaya koyabilir.

Gandhi ve Kennedy’nin haritalarinda Gaja Kesari yoga bulunmaktaydi. Gandhi’nin haritasindaki bu yoga hem Ay’in hem de Jüpiter’in köse evlerde bulunmasi nedeniyle daha güçlüydü. Kennedy’nin haritasinda ise Ay dusthana bir evde bulunuyordu. 

28)  Shakata yoga : Ay’in Jüpiter’e göre hesaplanan altinci, sekizinci veya onikinci evde bulunmasi durumudur. – sans ve zenginlikte inis çikislar.

Bu yoga Gaja kesari yoga’nin tersi gibi de düsünülebilir. Ay’in Jüpiter’e göre hesaplanan dusthana bir eve düsmesi bu iki gezegen arasinda zor bir iliskiye neden olur. 

29)  Maha Bhagya yoga :  Erkek için : Yükselen, Günes ve Ay’in tek burçlarda olmasi ve kisinin gündüz dogmus olmasidir.- Büyük sans. Tek burçlar, pozitif, erkeksi burçlardir. (Hava ve ates burçlari). Gündüz yine erkeksidir.

Kadin için : Yükselen, Günes ve Ay’in çift burçlarda olmasi ve kisinin gece dogmus olmasidir. – Büyük sans. Çift burçlar, negatif, kadinsi burçlardir (toprak ve su burçlari). Gece kadinsidir.

30)  Saraswati yoga : Jüpiter, Venüs ve Merkür’ün

olmasi durumudur. Bu kisi iyi bir yazar, konusmaci, entellektüel olabilir.

Her üç gezegen de (Jüpiter, Venüs ve Merkür)  yukaridaki kosullardan en az birine sahip olmalidir.

Iyi bir konumda olduklarinda, Jüpiter, Venüs ve Merkür kisiye bilgelik getirir.

Gandhi’nin haritasinda, Jüpiter, Venüs ve Merkür köse evlerdedir. Jüpiter’le Merkür’ün nötr burçlarda oldugu görülmekle birlikte, bu üç gezegenin ya birbirleriyle birlesme ya da olumlu açi içinde bulunmasi nedeniyle, buradaki Saraswati yoga oldukça güçlüdür.

31)  Vasumathi yoga : Benefik gezegenlerin, Ay’a ya da yükselene göre hesaplanan upaçaya (üçüncü, altinci, onuncu ve onbirinci ) evlerde bulunmasidir. – Zenginlik.

Kennedy’nin Jüpiter ve Venüs’ü Ay’ina göre hesaplanan onuncu evde yer almaktaydi. Üç benefikten ikisinin Ay’a göre hesaplanan upaçaya evde bulunmasi oldukça güçlü bir vasumathi yogaya isaret eder. 

9.5. YOGALARIN POZISYONLARI 

Içinde yoga bulunmayan bir harita yoktur. Olumlu yogalar da oldukça sik görülür. Buna ragmen bir çok insanin hayati vasat geçer. Olumlu yogalara sahip insanlar her zaman zengin ya da ünlü degildir.

Bunun sebebi yoganin haritadaki yerlesimidir. Bir yoganin kendini nasil ifade ettigi konusunda bir fikir olusturabilmek için asagidaki basliklari inceleyecegiz. 

1.      Yogayi olusturan gezegenler ne kadar güçlüdürler?

Örnek : Ay’in Akrep’te ve üçüncü evde ve Jüpiter’inse Kova’da ve altinci evde bulundugunu varsayalim. Bu konumda Gaja Kesari yoga oldugunu söyleyebiliriz. Fakat, Ay burada düsüktür ve Jüpiter’se dusthana bir evdedir. Her iki gezegen de sorunludur. Bu yoganin etkisi zorlukla hissedilir. Gandhi ve Kennedy’nin haritalarindaki Gaja Kesari yoga örneklerine geri dönünüz. (yoga numarasi 27) 

2.      Yogayi olusturan gezegenler ne tür açilar yapiyorlar?

Eger bir önceki örnekte bahsedilen Gaja kesari yogada (malefik) Satürn Ay’a  ve (malefik) Mars’ta Jüpiter’e açi yapiyorsa, bu yoganin etkisi hissedilmez. Olumsuz gezegenlerden aldiklari açilar yüzünden her iki gezegen de baski altindadir. Bu da yoganin basarisizliga ugrama sebedidir. 

3.      Yogayi olusturan gezegenlerin yer aldigi burçlarin yöneticileri ne kadar güçlü?

Bir gezegenin olumlu vaatlerini gerçeklestirebilmesi için, bulundugu burcun yöneticisinin da haritada olumlu bir konumda bulunmasi gerekir. Yönetici bir evin sahibidir. Bir eve yerlesen gezegen orayi kiralar ve orada yasar. Eger evin yöneticisi sorunla karsilasirsa, orada yasayanlar da ayni sekilde etkilenirler, çünkü evi düzenli ve saglam tutacak bütçe yok demektir.

Örnek : Ay Akrep’te ve Jüpiter Boga’dayken, eger Mars (Ay’in yerlestigi evin sahibi) Yengeç’te düsük durumdaysa ve Venüs (Jüpiter’in yerlestigi evin yöneticisi) de Basak’ta düsük konumdaysa bu durum hiç de iyi bir sonuç vermeyecektir. Yine bu yoga neredeyse hiç hissedilmeyecektir.

Yogalara bakarak büyük servetler ve ün hakkinda tahmin yapmadan önce yukaridaki bölümü mutlaka çalisin.

9.6. ÖDEV

Kendi haritanizi yukarida bahsedilen yogalar açisindan inceleyiniz. Lütfen bu yogalarin listesini ve kisa açiklamalarini yollayiniz.

Uygulamali Vedik Astroloji kursu hakkinda bilgi almak için burayi tiklayin.

Mahatma Gandhi 2.10.1869, Saat 2.33 GMT, 21.40 N., 69.42 E.

6th Pisces 

7th Aries
Jupiter 28.11

8th Taurus

9th Gemini

5th Aquarius

 Rasi

 Chart

10th Cancer
Rahu   13.40
Moon   27.56

4th Capricorn
Ketu 13.40

 Mahatma

 Gandhi

11th Leo

3rd Sagittarius

2nd Scorpio
Saturn 20.17

Ascendant 4.34
Mercury   11.45
Venus      24.25
Mars        26.23

12th Virgo
Sun  16.55

John F. Kennedy , 29. 5. 1917 ,Saat: 20.13 GMT, 42.20 N ,71.07 W

7th Pisces 

8th Aries
Mars       25.43
Mercury  27.53

9th Taurus
Jupiter    0.21
Sun        15.09
Venus     24.04 

10th Gemini
Ketu         18.29

6th Aquarius

 Rasi

 Chart

11th Cancer
Saturn        4.27

5th Capricorn

 John F.

 Kennedy

12th Leo
Moon         24.36  

4th Sagittarius
Rahu        18.29

 

3rd Scorpio

2nd Libra


1st Virgo
Ascendant  29.43

 

Uygulamali Vedik Astroloji kursu hakkinda bilgi almak için burayi tiklayin.

Ayurveda: Vedik Sifa ] [ Astroloji'de Yogalar ] Dirah Akademisi Turkiye ]